Bu Taşın Kıymetini Öğrenince Çok Şaşıracaksınız

Bugün üniversiteden gelen arkadaşlarımla birlikte Cuma namazını tarihi yarımadada bulunan Sultan Ahmet Camii’nde eda edelim dedik. Allah kabul etsin namazımızı kıldık, duamızı ettik. Namazdan sonra şöyle bir dolaşalım da karnımızı doyuracak bir yer bulalım derken, oturduk bir büfeye yemeğimizi yedik, çayımızı içtik. Ardından kendi kendimize ”Buralara kadar gelmişken bir de müzeleri gezelim” dedik ve Topkapı Sarayı’nın yolunu tuttuk.

Nice padişahlara ev sahipliği yapmış olan bu sarayı gezerken, kutsal emanetlerin bulunduğu kısımın önünde bir taş dikkatimi çekti. Yanımda bulunan arkadaşım İlyas, ”Kardeşim bu taş birkaç sene önce buradaki ziyaretçilerin dinlenme yeri gibiydi. Öylesine oturur dinlenirlerdi. Eskiden bu taşın etrafında bu kırmızı şeritler yoktu, halbuki bu taşın değeri çok kıymetli ” dedi. Sonra bizim arkadaş anlatmaya başladı…

bu-tasin-kiymetini-ögrenince-cok-sasiracaksiniz-3

Meğersem bu taş, teneşir taşıymış. Padişahların cenazesi bu taşın üstünde yıkanırmış. Yanında bulunan kuyunun içinde ise (Aşağıdaki Fotoğrafta Bulunan Siyah Kapaklı Kısım) kutsal emanetlerin üzerinden alınmış tozlar varmış. Yani  zamanında kutsal emanetlerin (Peygamber Efendimizin Kılıcı, Hz. Musa’nın Asası, Kabe’nin anahtarı ve diğer birçok kutsal emanetler )  temizliğinden sorumlu kişilerin, bu değerli emanetlerdeki tozları çöp yerine bu kuyunun içine atıyorlarmış.

bu-tasin-kiymetini-ögrenince-cok-sasiracaksiniz-2

Gelin görünki daha birkaç sene önce etrafı şeritlerle çevrilmemiş bu yer, (Aşağıdaki Fotoğraf ) o koskoca padişahların o naciz bedenlerinin yıkandığı yermiş. Normalde pek çok kişinin dikkatini bile çekmeyen bu taşın üstünde, kimbilir kaç kişi oturdu, kaç kişi üstüne çıktı.

bu-tasin-kiymetini-ögrenince-cok-sasiracaksiniz-1

Eğer vatanını, milletini, atalarını önemseyen bir kimse şu taşın aslında ne kadar kıymetli olduğunu içinde hissedip değerini bilir. Eminim bu yazıyı okuyupta eskiden bu taşın üstünde dinlenen kimseler de içten içe bir pişmanlık duygusu yaşamıştır. Gerçi bu duyguyu, bu insanların buraya oturmalarına engel olmayan, zamanın saray yetkililerinin yaşaması lazım.

bu-tasin-kiymetini-ögrenince-cok-sasiracaksiniz-4

Cenaze demişken yukarıdaki fotoğrafta Sultan II.Abdülhamid’in cenaze merasimini görüyorsunuz. Resimde halk, liderlerini omuzlarına almış, ebediyete uğurlamakta. Şu fotoğrafı birçoğumuz belki de daha yeni görüyor. Bu bile aslında Atalarımıza ne kadar değer verdiğimizi gösterir nitelikte…

Sevebilirsin...

2 Yanıt

  1. Hüseyin yüksel dedi ki:

    Allahım merhum padişahlarımızdan Allah razı olsun Mekanları cenet olsun Nur içinde yatsınlar onlardan binlerdefa Allah razı olsun bizlere böyle bir ğüzel ülke bıraktıkları için

  2. Mete dedi ki:

    Bence insanlara tarih dersi sevdirilmeli. Bir okuyun, ne yazıyor: “Kardeşim bu taş birkaç sene önce buradaki ziyaretçilerin dinlenme yeri gibiydi. Öylesine oturur dinlenirlerdi. Eskiden bu taşın etrafında bu kırmızı şeritler yoktu, halbuki bu taşın değeri çok kıymetli ” Daha biz padişahlarımızın yıkandığı yeri bilmiyoruz. Görseler gülerler halimize. Biz çok cahilmişiz de haberimiz yokmuş. Fakat zararın neresinden dönülse kardır. Herkese Tarih dersi sevdirilmeli. Sıradan bir ders olmamalı. Bu arada orada naciz vücutları yıkanan padişahlarımız sayesinde biz bu günlere geldik. UNUTMAYIN!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir