İlk Kez Duymuş Olacağınız 10 Tarihi Gerçek

Tarih geçmişte yaşanmış olaylara ait bilgilerin  toplanması, bir araya getirilmesi ve sunulmasıyla oluşan bilimdir. Tarihi bilgi, geçmişte yaşanmış olan olaylara ilişkin tüm bilgilerin, hadiselerin vuku bulduğu dönemin şartları göz önünde bulundurularak, mümkün olduğunca nesnel bir şekilde sunulması ile oluşur. Tarih, yaşanan olayların bir daha yaşanabilmesi gibi bir olasılık olmadığından diğer bilimler gibi deney ve gözleme dayanmaz.

Tarihsel gerçek olarak kabul ettiğimiz bazı bilgiler sayesinde insanlar geçmişi, kendi öz düşünceleri ile özgürce yorumlayabilmekte. Yalnız bazı gerçekler vardır ki insanlar onları hiç duymamış, onlara hiç ulaşamamıştır. Biz de sizin bu tarihi gerçeklere ulaşmanıza yardımcı olmak için ufak bir araştırma yaptık. İşte sizin bile duymadığınız o tarihi gerçekler…

 

1- Son 3000 yılda dünyada sadece 240 yıl barış oldu.

ilk-kez-duymus-olacaginiz-10-tarihi-gercek-1

 

2- Amerikan Bayrağı o zamanlar lise öğrencisi olan Robert Heft tarafından okul projesi olarak tasarlanmış ve Heft bu projeden B- almıştır. Heft’in tasarımı milli bayrak olarak kullanılmaya karar verilince, hocası B- notunu A’ya çevirmiştir.

ilk-kez-duymus-olacaginiz-10-tarihi-gercek-2

 

3- Ortaçağ zamanında hayvanlar mahkemeye çıkarılır bazen idam hükmü yerlerdi.

ilk-kez-duymus-olacaginiz-10-tarihi-gercek-3

 

4- Eski Mısır’da firavun öldüğü zaman hizmetçileri ve hayvanları da onunla beraber canlı canlı gömülürdü.

ilk-kez-duymus-olacaginiz-10-tarihi-gercek-4

 

5- Tarihteki en büyük 19. İmparatorluk olan Roma İmparatorluğu, zirve zamanlarında Roma İmparatorluğu 2.51 milyon m2’ye yayılmıştı.

ilk-kez-duymus-olacaginiz-10-tarihi-gercek-5

 

6- Yunan filozofu Gorgias, ölü annesinin cenaze tabutunda doğmuştur. Tabutu taşıyanlar defnedilme sırasında Gorgias’ın ağlamalarını duymuşlardır.

ilk-kez-duymus-olacaginiz-10-tarihi-gercek-6

 

ilk-kez-duymus-olacaginiz-10-tarihi-gercek-7

 

8- Yue’nin Kralı Goujian savaş sırasında ordusunun önüne mahkumlardan bir şerit oluşturur ve mahkumların kendi kafalarını kesmelerini isterdi. Bu şekilde diğer orduya kendi ordusunun ne kadar çılgın olduğunu gösterirdi.

ilk-kez-duymus-olacaginiz-10-tarihi-gercek-8

 

9- Japon Samurayları yakalanma tehlikesi altında olduklarını fark ederlerse kendi kılıçlarıyla bağırsaklarını keserlerdi.

ilk-kez-duymus-olacaginiz-10-tarihi-gercek-9

 

10- 700’lü yılların ortasında Çin’de gerçekleşen An Lushan isyanında 40 milyon kişi öldü. Bu sayı o zamanlar dünya nüfusunun 1/6’sıydı.

ilk-kez-duymus-olacaginiz-10-tarihi-gercek-10

 

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir